Aktualności

JAK ZAMONTOWAĆ PROFIL LED?

Profile LED są coraz częściej montowane w polskich domach oraz wielu innych budynkach. Swoją popularność zawdzięczają w głównej mierze wysokiemu poziomowi efektywności w rozświetlaniu poszczególnych pomieszczeń, a także atrakcyjnemu wyglądowi, którym się charakteryzują. Tego rodzaju artykuły uchodzą również w oczach ich użytkowników za bardzo trwałe oraz wydajne, co powoduje, że sięgają po nie kolejne osoby. Gdy już jednak wejdą w ich posiadanie, często poszukują odpowiedzi na pytanie: jak montuje się profil LED? Dlatego przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

NAJPOPULARNIEJSZA METODA, CZYLI ZASTOSOWANIE WKRĘTÓW

Jak często bywa podczas dokonywania montażu różnego rodzaju przedmiotów, okazuje się, że można przeprowadzić go co najmniej na kilka sposobów. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku profili LED. Zdecydowanie najczęściej stosowaną metodę stanowi bez wątpienia użycie wkrętów. Decydując się na ich zastosowanie, pamiętać należy jednak o tym, że nie zdołamy za ich pomocą wykonać otworów w aluminiowych elementach, dlatego stajemy przed koniecznością samodzielnego ich wywiercenia. Uniknąć przymusu przeprowadzania tej czynności pozwala jednak zastosowanie wkrętów samowiercących, na które można łatwo natknąć się w sklepach internetowych podczas poszukiwania porad na temat tego, jak zamontować profil LED.

KIEDY SIĘGNĄĆ PO KLEJ LUB TAŚMĘ KLEJĄCĄ?

Wspomniane wyżej wkręty (tradycyjne, jak i samowiercące) spełniają swoją rolę w połączeniu z mniej wymagającymi w obróbce materiałami, lecz jak zamontować profil LED w przypadku, gdy musi on zostać przymocowany np. do betonu? Z wiadomych przyczyn pierwsza z wymienionych przez nas technik nie zda wówczas egzaminu, dlatego należy poszukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie doskonale znanego wszystkim kleju montażowego. Jest on nie tylko bardzo prosty w użyciu i atrakcyjny cenowo, ale też zapewnia bardzo dobre właściwości wiążące. W razie nieposiadania kleju, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by zastąpić go taśmą klejącą. Na jej korzyść przemawia zwłaszcza fakt, iż nie wymaga oczekiwania na wyschnięcie, jak ma to miejsce w przypadku kleju.

NAJWAŻNIEJSZY ETAP, CZYLI WKLEJANIE TAŚMY LED DO ŚRODKA I JEJ POPRAWNE ZABEZPIECZENIE

Chcąc dowiedzieć się, jak przymocować profil LED, pamiętać należy na tym, że proces ten nie kończy się na zamontowaniu jedynie głównej jego części. Najważniejszym etapem jest bowiem wklejenie taśmy LED do środka, co ułatwia w dużym stopniu wyposażenie jej przed producentów w taśmę klejącą dwustronną. Uwagę zwrócić należy jednak na jej zabezpieczenie, ponieważ gdy nie zostanie ono dokonane, zachodzi ryzyko, iż odklejająca się taśma będzie pozostawać w kontakcie z osłonką z plastiku. To z kolei najczęściej powoduje, że zauważamy zbyt prędkie przegrzewanie się profilu LED. Montaż tego rodzaju komponentu wymaga więc od nas poprawnego wciśnięcia osłonki. O tym, czy uczyniliśmy to w zalecany przez producenta sposób, informuje nas charakterystyczny dźwięk kliknięcia, który powinniśmy usłyszeć.

O CZYM JESZCZE NALEŻY PAMIĘTAĆ PODCZAS MOCOWANIA PROFILU LED?

Poszukując informacji odnośnie do tego, jak zamocować profil LED, można natknąć się na rady ekspertów, którzy zalecają pamiętać, że poszczególne jego modele (np. SO-HR – pozostający odpornym na parę wodną) dobrze jest zabezpieczyć dodatkowo poprzez wykorzystanie bezbarwnego silikonu sanitarnego. Nie powinniśmy zapominać również o zainstalowaniu zaślepek, które także podnoszą poziom ochrony profilu LED, a jednocześnie sprawiają, że prezentuje się on bardziej atrakcyjnie pod kątem wyglądu.